Ginekologia

Badanie ginekologiczne

Badanie ginekologiczne jest jednym z podstawowych badań w profilaktyce chorób kobiecego układu płciowego. Badanie to pozwala m.in. ocenić wielkość, położenie i elastyczność macicy, jej przydatków oraz pęcherza moczowego, jak również wykryć określone nieprawidłowości zachodzące w tych organach. Badaniu ginekologicznemu powinna poddać się każda kobieta, która ukończyła 16 rok życia lub rozpoczęła współżycie.

Badanie ginekologiczne w MBMED składa się z następujących elementów:

1. Zebranie informacji dotyczących pacjentki:
  • objawów i schorzeń występujących w przeszłości i w rodzinie (np. nowotworów);
  • cyklu miesiączkowego (wiek menarche, data pierwszego dnia ostatniej miesiączki, długość cyklu, jego regularność);
  • informacji na temat współżycia (bolesność, suchość pochwy, krwawienia po stosunku);
  • występowania innych niepokojących objawów (upławy, krwawienia, ból);
  • wykonywanych przez pacjentkę badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy i raka sutka;
  • wszystkich niepokojących dolegliwości występujących w zakresie narządów płciowych.
2. Badanie piersi:
  • zalecamy, aby młode kobiety okresowo wykonywały badanie USG sutka, natomiast po 40. roku życia mammografię;
  • uczymy prawidłowego wykonywania przez kobietę samobadania piersi.
3. Badanie pacjentki:
  • badanie palpacyjne przez powłoki brzuszne narządów miednicy;
  • badanie wewnętrzne tzw. dwuręczne (badanie jedną ręką przez pochwę, druga na powłokach brzusznych) mające ocenić szyjkę macicy, macicę i ewentualne inne patologie w miednicy mniejszej;
  • badanie tarczy szyjki macicy (w tym celu zakłada się pacjentce wziernik dopochwowy);
  • w razie konieczności zlecamy badania dodatkowe, np. laboratoryjne i obrazowe;
  • wszystkie dolegliwości występujące podczas wykonywania badania prosimy zgłaszać badającemu lekarzowi.

Badania profilaktyczne

Badanie ginekologiczne składa się z dwóch części. Pierwszą jest rozmowa (wywiad lekarski), przeprowadzana przez lekarza z pacjentką, zaś druga to badanie przedmiotowe wewnętrzne, wykonywane na fotelu ginekologicznym, polegające na zbadaniu stanu narządu rodnego poprzez pochwę. Celem badania ginekologicznego jest wstępna ocena stanu zdrowia pacjentki.

Wskazania

Badanie ginekologiczne jest jednym z badań diagnostycznych ciała kobiety. Ważne jest systematyczne wykonywanie kontrolnych badań profilaktycznych (w tym cytologii i badania piersi) w odstępie czasowym zalecanym przez lekarza.

Nie ma ściśle określonej granicy wiekowej kiedy należy zgłosić się do ginekologa. Badanie ginekologiczne jednak jest konieczne w razie zaistnienia u młodych kobiet problemów, takich jak np.:

  • objawy zbyt wczesnego dojrzewania lub dojrzewanie opóźnione;
  • nieregularne, zbyt częste i obfite miesiączki;
  • silne, nieustępujące bóle menstruacyjne;
  • bóle w podbrzuszu niezwiązane z fazami cyklu;
  • inne.

Badania bakteriologiczne – posiewy (również chlamydia)

Posiew to badanie mikrobiologiczne, którego celem jest wykrycie i identyfikacja drobnoustrojów we krwi, moczu, kale lub w innym materiale biologicznym. Posiew to wieloetapowy proces i wykonuje się go tylko w uzasadnionych przypadkach.

Ze względu na rodzaj badanych patogenów, wyróżnia się posiew bakteriologiczny (badanie bakteriologiczne) oraz posiew mykologiczny (badanie mykologiczne).

Ze względu na rodzaj materiału biologicznego, wyróżnia się posiew krwi, moczu, kału, nasienia, plwociny czy wydzieliny z pochwy. Materiałem biologicznym może być także płyn mózgowo-rdzeniowy, wymaz z gardła, ucha, nosa, śluzówki jamy ustnej, a nawet z worków spojówkowych oczu, z krost i innych zmian skórnych, a także z ran, przetok czy ropni, itd.

Wskazania

Posiew wykonuje się w przypadku podejrzenia zakażenia, czyli gdy wystąpią u pacjenta jego objawy. Na przykład wskazaniem do posiewu moczu będą objawy zakażenia układu moczowego, takie, jak ból krzyża lub częste i bolesne oddawanie moczu. Z kolei zakażenie krwi można podejrzewać wtedy, gdy pojawią się gorączka i dreszcze, przyśpieszony oddech i czynność serca, spadek ciśnienia tętniczego, zaburzenia świadomości czy skąpomocz. Natomiast posiew kału wykonuje się u chorego, u którego występują: biegunka, skurcze brzucha i/lub obecna jest w kale krew lub śluz.

Posiew moczu i wydzieliny z pochwy powinno się wykonać u kobiet w ciąży – nawet mimo braku objawów infekcji – aby wykluczyć obecność mikroorganizmów, mogących stanowić zagrożenie dla dziecka.

Badania laboratoryjne

W Centrum Medycznym MBMED poza podstawowymi badaniami bakteriologicznymi wykonujemy również szereg badań diagnostycznych, w tym diagnostyką hormonalną. Dzięki naszemu stałemu partnerowi, firmie ALAB Laboratoria, posiadamy możliwość skierowania pacjentki na odpowiednie badania – takie, jak badania krwi czy moczu.

Wykonywane badania

  • Estradiol,
  • LH,
  • FSH,
  • Prolaktyna,
  • Progesteron,
  • βHCG,
  • TSH,
  • FT4,
  • antyTPO,
  • AMH (anty-Műllerian Hormon).

Laboratorium zajmuje się również diagnostyką patogenów przenoszonych drogą płciową, wykorzystując do oznaczenia metodę PCR (ang. Polimerase Chain Reaction, reakcja łańcuchowej polimerazy) Chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma spp.

Najbliższy punkt pobrań:

ALAB Laboratoria
ul. Strumykowa 40 A, lok 15, Warszawa
tel. 22 889 41 89

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: pobrania 7:00 – 11:00
sobota: pobrania 8:00 – 11:00

www.alablaboratoria.pl

Cytologia

Cytologia to podstawowe badanie profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy. Cytologię wykonuje się jednak nie tylko w celu wczesnego wykrycia ewentualnych zmian nowotworowych.

Badanie cytologiczne jest badaniem prostym do wykonania, bezbolesnym dla kobiety i trwającym kilka minut. Badanie to polega na mikroskopowej ocenie wyglądu komórek nabłonkowych pokrywających szyjkę macicy i kanał szyjki, po uprzednim ich utrwaleniu i wybarwieniu. W zależności od sposobu pobierania materiału wyróżnia się:

  • metodę pośrednią, polegającą na aspirowaniu (zasysaniu) treści zawierającej samoczynnie złuszczone komórki;
  • metodę bezpośrednią, polegającą na ścieraniu nabłonka z powierzchni błony śluzowej.

Najczęściej wykonywanym badaniem cytologicznym u kobiet jest ocena mikroskopowa komórek nabłonka wielowarstwowego płaskiego, pokrywającego część pochwową szyjki macicy, po uprzednim ich utrwaleniu i wybarwieniu metodą Papanicolaou.

Wskazania

Cytologia jest wykorzystywana nie tylko w celu wczesnego wykrywania ewentualnych zmian nowotworowych, lecz także w celu kontroli leczenia zachowawczego i operacyjnego nadżerki tarczy szyjki macicy, diagnostyki stanu nabłonka pochwy, oceny działania leków hormonalnych i określenia terminu owulacji i czasu trwania II fazy cyklu.

Wymaz z szyjki macicy wykonuje się także u kobiet w ciąży. Jeśli z jakichś powodów nie miałaś zrobionej cytologii podczas ciąży, wtedy należy pobrać materiał do tego badania jak najszybciej, czyli już podczas tej pierwszej poporodowej wizyty u ginekologa.

Cytologia – kiedy zrobić ją pierwszy raz?

Pierwszy raz powinnyśmy wykonać cytologię w wieku 20-25 lat lub wkrótce po rozpoczęciu życia płciowego (najpóźniej 3 lata po rozpoczęciu współżycia). Im wcześniej dziewczyna przechodzi inicjację seksualną, tym wcześniej powinna zrobić pierwszą cytologię.

Ultrasonografia przezbrzuszna

Badanie USG przez powłoki brzuszne jest najczęściej stosowane jako badanie prenatalne. Jako badanie w ciąży jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, nie stanowi zagrożenia dla płodu. Służy także do badania narządów rodnych kobiety (badanie ginekologiczne u dziewicy, u kobiet niezgadzających się na badanie przezpochwowe), ale jest mniej dokładne niż badanie transwaginalne.

Na czym polega USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne?

Pomimo faktu, że obecnie badanie ultrasonograficzne przez powłoki brzuszne w ginekologii zostało zastąpione przez badanie USG przez pochwę, czasem jest jeszcze stosowane. Dzieje się tak, gdy kobieta jest dziewicą lub gdy nie zgadza się na badanie transwaginalne.

W czasie badania uwidaczniane są macica oraz jajniki. Za pomocą ultrasonografii można wykryć wady rozwojowe, nowotwory czy takie choroby, jak zespół policystycznych jajników.

Zasadniczą rolę badanie USG przez powłoki brzuszne odgrywa w położnictwie. Metoda ta pozwala ustalić wiek ciąży, położenie płodu i łożyska, rozpoznać wady rozwojowe u płodu, stwierdzić jego zgon, a także wykryć nieprawidłowości u matki – źródło potencjalnego krwawienia, niewydolność cieśniowo-szyjkową i inne.

Wskazania

W badaniu ginekologicznym:

  • dziewictwo
  • brak zgody pacjentki na badanie sondą dopochwową

W badaniu położniczym – w drugim i trzecim trymestrze ciąży:

  • brak zgody pacjentki na badanie sondą dopochwową

Ultrasonografia przezpochwowa

Przezpochwowe badanie ultrasonograficzne układu rozrodczego (USG transwaginalne) jest nową metodą badania, która zdobyła trwałe miejsce w diagnostyce. USG dopochwowe jest o wiele dokładniejsze niż badanie przez powłoki brzuszne, stanowi obecnie podstawową metodę doskonałego obrazowania nie tylko w ginekologii, ale także jako badanie prenatalne, na wczesnym etapie ciąży.

Czym jest badanie USG przezpochwowe?

Ultrasonografia jest całkowicie bezpieczną metodą wizualizacji wnętrza ludzkiego organizmu. Głowica aparatu ultrasonograficznego wytwarza ultradźwięki. Są one przesyłane wgłąb ciała. Tkanki różnie przewodzą te fale, zależy to od ich gęstości. Na granicy ośrodków o różnej gęstości część fal zostanie ugięta i odbita, a część przejdzie dalej.

Głowica rejestruje, ile fal (czyli jaka ilość energii) zostało odbitych i przetwarza to na energię elektryczną, przesyłaną na ekran monitora. Następuje odwzorowanie układu tkanek w różnych odcieniach szarości, na podstawie budowy badanych struktur.

Badanie transwaginalne oznacza, że głowica ultrasonografu znajduje się w pochwie. Wiąże się to z pewnym dyskomfortem, ale jakość obrazu uzyskanego w ten sposób jest o wiele lepsza, niż tradycyjnego badania przez powłoki brzuszne. Jedną z największych zalet ultrasonografii jest jej całkowita nieinwazyjność i bezpieczeństwo. Brak promieniowania jest szczególnie ważny w obrazowaniu ciąży i jajników.

Czym jest badanie USG przezpochwowe?

Wskazaniami do wykonania USG dopochwowewgo są m.in.:

  • rutynowa kontrola stanu narządu rodnego;
  • ocena stanu jajników i poszukiwanie przyczyn zaburzeń miesiączkowania;
  • ocena stanu macicy – w ocenie macicy najważniejsze jest określenie jej morfologii, grubości błony śluzowej (endometrium) i uwidocznienie guzów;
  • diagnostyka niepłodności – oprócz kontroli budowy macicy i jajnika, w celu wykluczenia powyższych patologii utrudniających zajście w ciążę, badanie ultrasonograficzne wykorzystuje się w ocenie owulacji. Pozwala to na wybór terminu np. inseminacji;
  • badanie dodatkowe w endokrynologii ginekologicznej. Przezpochwowe USG uzupełnia badania hormonalne i umożliwia dokonanie pełnej diagnostyki patologii w układzie rozrodczym oraz na powiązanie zaburzeń czynnościowych ze strukturalnymi;
  • badanie w I trymestrze ciąży – dzięki badaniu przez pochwę, możliwe jest uwidocznienie i lokalizacja jaja płodowego, ocena wieku ciążowego, ocena liczby zarodków, budowy kosmówki, wykrycie zaśniadu groniastego. Badanie to przeprowadza się w celu potwierdzenia żywej ciąży lub w przypadku zagrażającego poronienia (krwawienie, bóle podbrzusza);
  • ciąża ekotopowa – dzięki rozwojowi techniki ultrasonograficznej ciążę ekotopową można rozpoznać coraz wcześniej i uniknąć powikłań, jak pęknięcie jajowodu. Oprócz potwierdzenia obecności zarodka poza jamą macicy, dodatkowo stwierdza się wolny płyn w miednicy mniejszej, gdyż może być to krew.

Leczenie stanów zapalnych układu rodnego

Dużą grupę naszych pacjentek stanowią kobiety skarżące się na dolegliwe i uporczywie nawracające stany zapalne narządu rodnego i układu moczowego. Często, wskutek stosowanego leczenia, występuje chwilowa poprawa lub nawet całkowite ustąpienie przykrych objawów, które jednakże niebawem wracają.

Choroba rzadko występuje nagle. Zanim wystąpią objawy kliniczne, takie jak ból, krwawienie, upławy, zaburzenia oddawania moczu, podwyższona temperatura ciała, najczęściej proces chorobowy już istnieje w formie utajonej. Tylko badania laboratoryjne mogą wykryć takie schorzenie. W każdym okresie życia istnieją predyspozycje do poszczególnych chorób. Dlatego tak istotne są regularne badania, dzięki którym można wcześnie wykryć jakieś schorzenie. Jakie są typowe kobiece zapalenia?

  • zapalenie sromu;
  • zapalenie narządu rodnego;
  • zapalenie pochwy;
  • zapalenie szyjki macicy;
  • zapalenie przydatków;
  • zapalenie błony śluzowej i mięśnia macicy.

Wskazania

W przypadku wystąpienia wcześniej opisanych objawów, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Diagnostyka i leczenie zaburzeń miesiączkowania

Brak krwawienia miesiączkowego jest zawsze ważnym sygnałem, że w ciele kobiety zaszły jakieś zmiany. Bardzo często pierwszym podejrzeniem kobiet jest ciąża, jednak przyczyn zatrzymania miesiączki może być bardzo wiele. W przypadku zaburzeń miesiączkowania zawsze należy udać się do lekarza w celu dokonania diagnozy i jak najszybszego rozpoczęcia leczenia.

Zaburzenia miesiączkowania

Nie każda kobieta ma regularny, 28-dniowy cykl miesięczny. Wiele pań miesiączkuje mniej regularnie i nie ma w tym nic niepokojącego. Kiedy jednak krwawienie w ogóle się nie pojawia, zawsze należy poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Lekarz MBMED po dokładnej rozmowie i poznaniu indywidualnej sytuacji pacjentki skieruje ją na odpowiednie badania. W zależności od sytuacji są to np. badania hormonalne, ginekologiczne, USG i inne. Leczenie polegać może na terapii hormonalnej, leczeniu farmakologicznym, chirurgicznym czy po prostu zmianie trybu życia.

Pierwotny brak miesiączki

O pierwotnym braku miesiączki mówimy wtedy, gdy nie pojawia się ona u młodych dziewcząt (16 lat). W przypadku, gdy u dziewczynki brak jest innych cech dojrzewania płciowego (14 lat), za taki moment uznaje się również piąty rok od chwili powiększenia się piersi nastolatki. Przyczyną pierwotnego braku miesiączki są najczęściej wady wrodzone związane z budową gonad lub macicy i pochwy. Czasami zdarza się brak pewnych narządów płciowych, często zaburzenia związane są z nieodpowiednią gospodarką hormonalną.

Wtórny brak miesiączki

Wtórny brak miesiączki stwierdzamy u pacjentek, które już pierwszy okres mają za sobą. Diagnozuje się go, gdy krwawienie nie występuje przez minimum 3 miesiące. Zazwyczaj pacjentki, które współżyją płciowo, podejrzewają u siebie ciążę. Istotnie, zatrzymanie okresu jest jednym z pierwszych jej objawów. Jego brak jest również czymś naturalnym podczas menopauzy. Jeśli jednak wykluczymy oba z tych fizjologicznych czynników, należy szukać przyczyny gdzie indziej.

Zdarza się, że jest ona związana z psychiką – w chwilach gdy kobieta przeżywa traumatyczne wydarzenia czy silny stres, może dojść do takiej sytuacji. Inną przyczyną bywa nadmierne odchudzanie i spadek masy ciała, także ten spowodowany różnymi chorobami. Na przykład u pacjentek chorujących na anoreksję miesiączka prawie zawsze zanika. Istnieje wiele chorób, których objawem jest zatrzymanie miesiączki. Bardzo często są to zaburzenia hormonalne, sprawiające, że organizm pacjentki nie „działa” jak należy.

Niestety należy także sprawdzić, czy powodem nie są poważne choroby macicy, jajników i innych narządów rodnych, jak np. rak. Do częściej występujących schorzeń należy m.in. zespół policystycznych jajników i inne choroby związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Możliwe jest również przedwczesne wygasanie czynności jajników. Ponieważ przyczyn braku okresu może być bardzo dużo, ważna jest prawidłowa diagnoza, która pozwoli dobrać odpowiednie leczenie.

Antykoncepcja – porady, wybór optymalnej metody

Wybór metody antykoncepcyjnej jest bardzo szeroki. Na rynku dostępne są różne zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, przy czym antykoncepcja hormonalna (tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne lub zastrzyki antykoncepcyjne) jest wysoce skuteczna, a naturalne metody zapobiegania ciąży wykazują mniejszą skuteczność według skali Pearla. Wybór antykoncepcji można jeszcze uzupełnić o środki plemnikobójcze, wkładki domaciczne, a nawet metody chirurgiczne.

W wyborze odpowiedniej metody antykoncepcji, wskazana jest wizyta u jednego z naszych ginekologów.

Antykoncepcja – wybór metody

Właściwie dobrana antykoncepcja powinna być niezawodna, łatwa w użyciu i nie powinna przeszkadzać podczas stosunku. Bardzo ważne jest również, by antykoncepcja nie zagrażała zdrowiu kobiety.

Odpowiednio dobrane środki mogą:

  • regulować pojawianie się okresu,
  • zapobiegać bolesnemu miesiączkowaniu,
  • korzystnie wpływać na stan skóry i włosów,
  • likwidować uciążliwe migreny,
  • przynosić korzyści psychologiczne – zmniejszają stres podczas stosunku, wywołany lękiem przed nieplanowaną ciążą.

Seks i antykoncepcja to kwestia indywidualna, więc metoda antykoncepcji powinna być dobrana odpowiednio do potrzeb każdej kobiety. W tym celu należy udać się do lekarza. Po przeprowadzonych badaniach i wywiadzie lekarskim, ginekolog przepisze odpowiednią antykoncepcję. Środków antykoncepcyjnych nie można stosować, będąc w ciąży. Przeciwwskazane jest używanie niektórych metod kiedy kobieta choruje, np. ma mięśniaki macicy.

Antykoncepcja powinna być dobrana pod kątem Twoich planów i stylu życia. Ważne będą dla lekarza informacje dotyczące planów na przyszłość, kiedy planujesz mieć dziecko, czy palisz papierosy.

Monitorowanie owulacji

Monitorowanie owulacji to jedno z podstawowych badań, które powinna wykonać kobieta bezskutecznie starająca się o dziecko. Monitorowanie owulacji pozwala ustalić, kiedy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, a co za tym idzie – kiedy są największe szanse na zajście w ciążę. Sprawdź, na czym polega monitorowanie owulacji.

Monitorowanie owulacji to jedno z podstawowych badań w diagnostyce niepłodności. Jego celem jest ustalenie, czy rozwój pęcherzyka Graafa jest prawidłowy oraz kiedy zaczyna się owulacja, tzn. kiedy dochodzi (i czy w ogóle dochodzi) do pęknięcia tego pęcherzyka i uwolnienia z niego dojrzałej komórki jajowej. Badanie pozwala również wyznaczyć najbardziej prawdopodobny termin jajeczkowania, co ułatwia poczęcie dziecka.

Wskazania

Monitorowanie owulacji to badanie, które jest przeznaczone dla wszystkich kobiet, które współżyją co najmniej rok bez zabezpieczenia i nie mogą zajść w ciążę. Wskazane jest także u kobiet w trakcie stymulacji jajeczkowania.

Monitorowanie owulacji – na czym polega?

Monitorowanie owulacji polega na wykonaniu kilku badań za pomocą ultrasonograficznej głowicy dopochwowej (USG dopochwowe) w pewnych odstępach czasu. Na pierwsze badanie kobieta powinna się zgłosić na początku cyklu (pomiędzy piątym a ósmym dniem, licząc od pierwszego dnia miesiączki). Wówczas jeden z naszych lekarzy ocenia ilość pęcherzyków w jajniku. Podczas kolejnych wizyt lekarz będzie obserwował:

  • wzrastanie pęcherzyka Graafa i ewentualnie wszelkie nieprawidłowości, takie jak nagłe zmniejszenia jego rozmiarów, zapadnięcie jego ścian oraz pojawienia się płynu pęcherzykowego w okolicy owulującego jajnika oraz w zatoce Douglasa (najniżej położonym miejscu w jamie brzusznej);
  • przemiany błony śluzowej pokrywającej wnętrze macicy, czyli endomerium;
  • przemiany zachodzące w kanale szyjki pod postacią gromadzenia się w nim śluzu szyjkowego w okresie okołoowulacyjnym.

Obserwacje te będą trwały do momentu pęknięcia pęcherzyka i uwolnienia komórki jajowej. Na tej podstawie ocenia, czy dni płodne się zaczęły. Pomocniczo wykonuje się także badania krwi, których celem jest oznaczenie poziomu hormonów.

Na monitorowanie owulacji składają się zwykle 3-4 badania, które wykonuje się w ciągu całego cyklu. Jednak u kobiet, których cykle są nieregularne, liczba ta może wzrosnąć do 8-10.

Profilaktyka nowotworów narządu rodnego i piersi

Z rakiem piersi i szyjki macicy walczy ogromna ilość kobiet. Choroba przeważnie jest zbyt późno wykrywana.

Nowotwory kobiecych narządów płciowych są obecnie jednymi z najczęstszych nowotworów w populacji kobiet. Blisko połowa wszystkich nowotworów złośliwych u kobiet dotyczy właśnie tej lokalizacji. Nowotwory mogą występować w piersiach, jajnikach, jajowodach, w trzonie i szyjce macicy, w pochwie oraz w sromie. Znaczny odsetek nowotworów ginekologicznych stanowią nowotwory złośliwe, w których rokowanie i wyniki leczenia zależą od stopnia zaawansowania raka i wczesnego rozpoznania.

Jedynym skutecznym sposobem są regularne badania profilaktyczne. Wcześnie wykryty nowotwór piersi, a także szybka diagnoza w przypadku raka szyjki macicy, stwarzają szansę na całkowite wyleczenie.

MBMED oferujemy następujące badania profilaktyczne pod kątem chorób nowotworowych narządów płciowych:

  • USG piersi;
  • badanie cytologiczne;
  • badanie kolposkopowe;
  • badania genetyczne.

Brak niepokojących objawów nie zwalnia z regularnych wizyt u lekarza. Profilaktyka to najskuteczniejszy sposób na uniknięcie choroby, dlatego też warto świadomie dbać o swoje bezpieczeństwo.

Testy genetyczne na obecność HPV i innych patogenów

Zakażenia układu moczowo-płciowego często wywoływane są przez szereg patogenów. Nie zawsze zidentyfikowanie jednego z nich daje jednoznaczną odpowiedz co do przyczyny pojawiających się objawów.

Testy genetyczne potrafią z wysoką czułością wykryć nawet śladowe ilości materiału genetycznego, dlatego też nie są porównywalne z jakąkolwiek inną diagnostyką. Pakiet infekcyjny to badanie, które zalecamy przede wszystkim osobom aktywnym seksualnie, borykającym się z objawami zakażenia układu moczowo-płciowego lub bezpłodnością.

Typy testów

Wirus HPV — wirus brodawczaka ludzkiego.

Jest to główny czynnik rozwoju raka szyjki macicy. Badanie to zalecane jest kobietom aktywnym seksualnie, zwłaszcza tym, które posiadają nieprawidłowy wynik badania cytologicznego.

Chlamydia trachomatis

Jest to bakteria wywołująca zapalenie układu moczowo – płciowego. Nieleczone infekcje chlamydialne mogą prowadzić do bezpłodności, reumatyzmu w młodym wieku, zapalenia przydatków czy też zapalenia pęcherza moczowego.

Badanie to zalecane jest pacjentkom z nawracającymi zapaleniami układu moczowo-płciowego oraz borykającym się z problemem bezpłodności.

HSV (opryszczka płciowa)

Zakażenia opryszczką płciową są uważane za jeden z czynników prowadzących do rozwoju raka szyjki macicy. Badanie to zalecane jest zwłaszcza u kobiet ciężarnych, u których wykryto objawy HSV lub których partner cierpi na przewlekłe zakażenie opryszczką. Grupę wysokiego ryzyka stanowią osoby z obniżoną odpornością.

Ureaplasma urealyticum

Bakteria wywołująca zapalenia układu moczowo-płciowego. Badanie zalecane jest pacjentkom borykających się z częstymi, nawracającymi zakażeniami układu moczowego lub zapaleniem jajników. Nieleczone zakażenie może przyczyniać się do poronienia.

Ureaplasma species (sp.)

Bakterie z tego gatunku występują często w dolnym odcinku układu moczowo-płciowego. Szacuje się, że odpowiadają za około 20% nieswoistych przypadków zapalenia układu moczowo-płciowego. Zakażenie nimi może spowodować m.in. przedwczesny poród, zapalenie jajników, jajowodów, szyjki macicy oraz trzonu macicy, a u mężczyzn zakażenie gruczołu krokowego.

Bakterie te mogą również być przyczyną zakażeń okołoporodowych u noworodków oraz sepsy popołogowej. Najczęstszymi bakteriami z tego gatunku atakującymi drogi moczowo-płciowe są Ureaplasma urealyticum oraz Ureaplasma parvum.

Test zalecany jest pacjentkom, u których wystąpiły spontaniczne poronienia, przedwczesne pęknięcia pęcherza płodowego czy przedwczesne porody.

Mycoplasma genitalium

Bakteria przenoszona przez kontakty płciowe. Powoduje m.in. zapalenie śluzówki macicy, jajowodów, szyjki macicy oraz miednicy mniejszej. Nieleczona może prowadzić do niepłodności zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Mycoplasma hominis

Bakteria, która powoduje zapalenie cewki moczowej u mężczyzn oraz jajników i jajowodów u kobiet. Może także prowadzić do zmniejszenia liczby i ruchliwości oraz uszkodzenia budowy plemników. Nieleczona może przyczynić się do niepłodności.

Neisseria gonorrhoeae

Bakteria atakująca przede wszystkim nabłonek cewki moczowej oraz szyjki macicy. Zakażenie tą bakterią może powodować zapalenie szyjki macicy oraz cewki moczowej. Nieleczona może prowadzić do bezpłodności.

Brak niepokojących objawów nie zwalnia z regularnych wizyt u lekarza. Profilaktyka to najskuteczniejszy sposób na uniknięcie choroby, dlatego też warto świadomie dbać o swoje bezpieczeństwo.

Po więcej informacji prosimy zgłosić się do naszej przychodni – Kontakt do nas.