Ciąża – tydzień po tygodniu

Po zapłodnieniu i osadzeniu się komórki jajowej w ściance macicy dziecko przybiera najpierw formę embrionu. Embrion składa się z dwóch warstw komórek, z których z czasem utworzą się poszczególne organy. W niedługim czasie Twoje dziecko będzie rozmiarów orzecha nerkowca i będzie się ciągle poruszało. Tempo bicia jego serca będzie bardzo szybkie i rozpocznie się proces rozwoju jego organów wewnętrznych. W tym czasie kształtu zaczną nabierać również małżowiny uszne, powieki, usta oraz nos Twojego syna lub córki.

2. tydzień ciąży

Jest to tydzień, który może odmienić Twoje życie. Jeśli podczas owulacji jajeczko spotka się z plemnikiem, będziesz już na prostej drodze do szczęśliwej ciąży.

4. tydzień ciąży

W Twojej macicy powstaje łożysko. Embrion składa się na tym etapie z dwóch warstw komórek.

6. tydzień ciąży

Oczy, uszy oraz usta dziecko zaczynają nabierać kształtu. Możesz zacząć odczuwać poranne nudności oraz mogą wystąpić plamienia.

8. tydzień ciąży

Twoje dziecko jest w ciągłym ruchu, jednak te ruchy nie są jeszcze dla Ciebie odczuwalne. Ty w tym czasie możesz zastanowić się nad wykonaniem badań prenatalnych.

10. tydzień ciąży

Twoje dziecko zakończyło najważniejszy etap rozwoju. Organy i układy wewnętrzne są już we właściwych miejscach i zaczynają rosnąć.

12. tydzień ciąży

Maluszek może już poruszać stopami. Mózg rozrasta się w błyskawicznym tempie, a nerki zaczynają produkować urynę.

3. tydzień ciąży

Twoje dziecko jest maleńką kulką zwana blastocystem, złożoną z kilkuset komórek, które mnożą się w zawrotnym tempie.

5. tydzień ciąży

Embrion rośnie w szybkim tempie. Możesz odczuwać znaczne zmęczenie oraz ból piersi.

7. tydzień ciąży

Twoja macica podwoiła rozmiar. Dziecko ma nadal formę embrionu z małym ogonkiem. Formują się teraz się dłonie oraz stopy.

9. tydzień ciąży

Mając już około dwa i pół centymetra, Twoje dziecko zaczyna już wyglądać jak człowiek. Pewnie zauważyłaś już również wzrost obwodu w pasie.

11. tydzień ciąży

Twoje dziecko zaczyna już zaciskać ręce w piąstki, a pod powierzchnią dziąseł zaczynają pojawiać się zarodki zębów.

13. tydzień ciąży

Ostatni tydzień pierwszego kwartału! Twoje dziecko ma już około 7 cm długości i posiada już swoje własne, charakterystyczne linie papilarne.

Na początku drugiego kwartału dzieci mają na ogół około 9 centymetrów długości i ważą około 40 gramów. Maluszek posiada już swoje własne, unikatowe linie papilarne, a serduszko przepompowuje dziennie około 25 litrów krwi. W tym okresie kości dziecka zmieniają konsystencję z gumowatej na twardą oraz pojawia się słuch. Niedługo zaczniesz odczuwać kopanie i ruch, o ile już się one nie pojawiły.

14. tydzień ciąży

Rysy Twojego maluszka już są w stanie wyrażać jego odczucia. Ty natomiast możesz poczuć przypływ energii oraz powinny ustąpić nudności.

16. tydzień ciąży

Przygotuj się na skok masy ciała. W ciągu następnych kilku tygodni dziecko podwoi wagę i przybędzie mu kolejnych centymetrów.

18. tydzień ciąży

Narządy Twojego dziecka są już widoczne na badaniu USG. Jesteś głodna? Wzrost apetytu jest teraz zupełnie naturalną rzeczą.

20. tydzień ciąży

Gratulacje! Jesteś na półmetku ciąży. Twoje dziecko umie już przełykać i produkuje smółkę.

22. tydzień ciąży

Twoje dziecko zaczyna już wyglądać jak miniaturowy noworodek, a Twój rosnący brzuch może stać się prawdziwym magnesem na dotyk.

24. tydzień ciąży

Twoje dziecko jest teraz długie i szczupłe jak kolba kukurydzy. Twoja stale rosnąca macica jest teraz wielkości piłki futbolowej.

26. tydzień ciąży

Dziecko wdycha i wydycha niewielkie ilości wód płodowych, co jest dobrym ćwiczeniem przed właściwym oddychaniem.

15. tydzień ciąży

Dziecko zaczyna zauważać światło, na języku wytwarzają się kubki smakowe. Czy masz ciągle zatkany nos? To jeden z niespodziewanych efektów ubocznych ciąży.

17. tydzień ciąży

Szkielet maluszka zmieni się z formy gumowatej na kostną, a pępowina stanie się silniejsza i grubsza.

19. tydzień ciąży

Zacznij śpiewać. Twoje dziecko już jest w stanie Cię usłyszeć! Mogą też wystąpić bóle wiązadła obłego macicy.

21. tydzień ciąży

Odczuwasz już ruchy dziecka? Te lekkie szturchnięcia niedługo przerodzą się w pełne, silne kopnięcia. Dziecko ma już brwi!

23. tydzień ciąży

Kiedy się poruszasz, dziecko czuje Twoje ruchy. Niedługo będziesz odczuwać obrzęki stóp i kostek.

25. tydzień ciąży

Maluszek zaczyna nabierać trochę tłuszczyku i rośnie mu więcej włosów. Twoje włosy również mogą nabrać blasku.

27. tydzień ciąży

Czujesz lekkie łaskotanie? Twoje dziecko może mieć czkawkę. Otwiera już i zamyka oczy oraz ssie paluszki.

Na początku trzeciego kwartału dzieci ważą już około kilograma. Mrugają oczami, które posiadają już rzęsy. Pomarszczona skóra zaczyna się wygładzać ze względu na pojawiająca się tkankę tłuszczową. Rozwijają się paznokcie u stóp i palców, a także owłosienie (najczęściej meszek), natomiast mózg wytwarza miliardy nowych neuronów. Twoje rozkwitające dziecko kolejne tygodnie spędzi głównie na nabieraniu masy ciała. Pod koniec trzeciego kwartału przeciętne dziecko ma około 48 cm długości i waży ponad 3 kilogramy.

28. tydzień ciąży

Witamy w ostatnim trymestrze! Twoje rozwijające się dziecko jest w stanie zobaczyć światło, które przenika do niego przez powłoki Twojego brzucha.

30. tydzień ciąży

Twoje dziecko waży już niemal półtora kilograma. Możesz teraz odczuwać huśtawki nastroju, ciągłe zmęczenie oraz lekką niezdarność ruchową.

32. tydzień ciąży

Twoje dziecko intensywnie nabiera masy! Rozszerzająca się macica może spowodować u Ciebie zadyszki oraz zgagę.

34. tydzień ciąży

Układ nerwowy dziecka oraz płuca nabierają ostatecznego kształtu. Uczucie zmęczenia i oszołomienia może zacząć wpływać negatywnie na Twoje ruchy i koordynację.

36. tydzień ciąży

Twoje dziecko przybiera na wadze około 30 gramów dziennie. Im bliżej do terminu rozwiązania tym dziecko będzie bardziej przesuwać się w dół miednicy.

38. tydzień ciąży

Dziecko umie już mocno chwytać – o czym będziesz miała okazję się już nie długo przekonać sama! Teraz jednak uważaj na możliwe objawy stanu przed-rzucawkowego.

40. tydzień ciąży

Twoje dziecko jest rozmiarów małej dyni! Jeśli jeszcze nie urodziłaś – nie martw się. Przenoszenie ciąży zdarza się bardzo często.

29. tydzień ciąży

Płuca i mięśnie Twojego dziecka nadal się rozwijają, a głowa rośnie, by pomieścić rozwijający się mózg.

31. tydzień ciąży

Silne kopnięcia Twojego dziecka mogą nie pozwolić Ci na spokojny sen. Mogą też pojawić się skurcze Braxtona Hicksa (nieskoordynowana czynność skurczowa macicy).

33. tydzień ciąży

Waga Twojego dziecka zbliża się już do 2 kilogramów. Może to spowodować u Ciebie “kaczy chód” oraz mogą zacząć się problemy z wygodnym ułożeniem się w łóżku.

35. tydzień ciąży

Twojemu dziecku jest w macicy zbyt przytulnie, by siliło się na robienie koziołków, ale nadal będziesz odczuwała jego częste – choć już nie tak mocne – ruchy.

37. tydzień ciąży

Płuca i mózg Twojego dziecka nadal się rozwijają. Może pojawić się więcej upławów oraz okazjonalnych skurczy macicy.

39. tydzień ciąży

Twoje dziecko jest już zwarte i gotowe, by przyjść na świat! Jeśli odejdą Ci wody, natychmiast powiadom o tym pogotowie lub inny podmiot medyczny według wcześniejszych ustaleń.

41. tydzień ciąży

Mimo dużego komfortu, jaki dziecko odczuwa ciągle będąc w brzuchu – nie może już w nim dłużej zostać. Wkrótce odbędzie się poród.