Magdalena Lewandowska

fizjoterapia uroginekologiczna

Absolwentka kierunku Fizjoterapia na Wydziale Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Specjalizuje się w kompleksowej terapii kobiet w okresie okołoporodowym, jak również zmagających się z różnymi dysfunkcjami dna miednicy.

Prowadzi wykłady w szkole rodzenia w szpitalu klinicznym im. prof. W. Orłowskiego.

Nieustannie poszerza swoją wiedzę, biorąc udział w różnorodnych kursach, warsztatach i sympozjach.

Kto zgłasza się do fizjoterapeuty dna miednicy?

 

1. Kobiety w ciąży

z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, spojenia łonowego, kości ogonowej, hemoroidami, zaparciami, bólami karku, głowy oraz stawów obwodowych. Kobiety, które chcą być aktywne w ciąży, przygotować się do porodu oraz zadbać o swoje mięśnie dna miednicy, aby uniknąć problemów poporodowych.

Jak pomagam:

  • dobieram ćwiczenia, które wzmacniają odpowiednie partie mięśniowe i pozwalają pozbyć się bólu;
  • stosuję terapię manualną, aby rozluźnić napięte i przykurczone struktury;
  • pomogę Ci znaleźć Twoją prawidłową postawę ciała, aby efekty naszej pracy były trwałe;
  • nauczę Cię prawidłowej pracy mięśni dna miednicy;
  • zajmuję się fizjoterapeutycznym przygotowaniem do porodu: rozluźnię kluczowe punkty, aby Twój poród przebiegł jak najsprawniej, opowiem Ci o pozycjach porodowych i sposobach łagodzenia bólu porodowego;
  • opowiem Ci o profilaktyce poporodowej; pokażę, jak powinnaś wykonywać codzienne czynności, aby sobie nie szkodzić.

2. Kobiety w połogu i w późniejszym okresie po porodzie

Na terapię zgłaszają się kobiety z: rozejściem mięśnia prostego brzucha, wysiłkowym nietrzymaniem moczu, parciami naglącymi, rozejściem spojenia łonowego, bólami kręgosłupa, zaburzeniami statyki narządów (obniżenia narządów rodnych), bólami przy współżyciu. Wizyty obejmują również reedukację mięśni dna miednicy i mobilizację blizn po cesarskim cięciu lub epizjotomii (nacięciu krocza).

3. Kobiety z nietrzymaniem moczu, gazów, stolca i/lub obniżeniem narządów na każdym etapie życia

Przy współpracy z lekarzem-ginekologiem staramy się tak poprowadzić terapię, aby uniknąć zabiegu operacyjnego, który powinien być ostatecznością.

4. Kobiety chcące przygotować się do zabiegu operacyjnego oraz po jego przebyciu

Przy współpracy z lekarzem-ginekologiem staramy się tak poprowadzić terapię, aby uniknąć zabiegu operacyjnego, który powinien być ostatecznością.

5. Kobiety z dolegliwościami bólowymi przy współżyciu

Ból nie jest zjawiskiem normalnym; należy znaleźć jego źródło i usunąć przyczynę.

6. Kobiety i dziewczynki z bolesnymi miesiączkami

Bolesne miesiączki nie powinny być stałym elementem Twojego życia. Jeśli wyniki badań hormonalnych masz w normie, a mimo tego co miesiąc towarzyszy Ci ból, powinnaś zgłosić się na terapię. Przyczyną mogą być napięcia i sklejenia w obrębie jamy brzusznej i miednicy.

7. Kobiety z endometriozą

Endometriozie towarzyszy ból. Zrosty powodują ograniczenia ruchomości narządów, mogą być przyczyną bolesnych miesiączek, bolesnych wypróżnień i inne dolegliwości bólowych w obrębie miednicy i jamy brzusznej. Przy pomocy terapii manualnej możemy zniwelować lub przynajmniej złagodzić ból.