Na początku drugiego kwartału dzieci mają na ogół około 9 centymetrów długości i ważą około 40 gramów. Maluszek posiada już swoje własne, unikatowe linie papilarne, a serduszko przepompowuje dziennie około 25 litrów krwi. W tym okresie kości dziecka zmieniają konsystencję z gumowatej na twardą oraz pojawia się słuch. Niedługo zaczniesz odczuwać kopanie i ruch, o ile już się one nie pojawiły.
I trymestr
II trymestr
III trymestr
I trymestr
Po zapłodnieniu i osadzeniu się komórki jajowej w ściance macicy dziecko przybiera najpierw formę embrionu. Embrion składa się z dwóch warstw komórek, z których z czasem utworzą się poszczególne organy. W niedługim czasie Twoje dziecko będzie rozmiarów orzecha nerkowca i będzie się ciągle poruszało. Tempo bicia jego serca będzie bardzo szybkie i rozpocznie się proces rozwoju jego organów wewnętrznych. W tym czasie kształtu zaczną nabierać również małżowiny uszne, powieki, usta oraz nos Twojego syna lub córki.
2. tydzień ciąży
Jest to tydzień, który może odmienić Twoje życie. Jeśli podczas owulacji jajeczko spotka się z plemnikiem, będziesz już na prostej drodze do szczęśliwej ciąży.
4. tydzień ciąży
W Twojej macicy powstaje łożysko. Embrion składa się na tym etapie z dwóch warstw komórek.
6. tydzień ciąży
Oczy, uszy oraz usta dziecko zaczynają nabierać kształtu. Możesz zacząć odczuwać poranne nudności oraz mogą wystąpić plamienia.
8. tydzień ciąży
Twoje dziecko jest w ciągłym ruchu, jednak te ruchy nie są jeszcze dla Ciebie odczuwalne. Ty w tym czasie możesz zastanowić się nad wykonaniem badań prenatalnych.
10. tydzień ciąży
Twoje dziecko zakończyło najważniejszy etap rozwoju. Organy i układy wewnętrzne są już we właściwych miejscach i zaczynają rosnąć.
12. tydzień ciąży
Maluszek może już poruszać stopami. Mózg rozrasta się w błyskawicznym tempie, a nerki zaczynają produkować urynę.
3. tydzień ciąży
Twoje dziecko jest maleńką kulką zwana blastocystem, złożoną z kilkuset komórek, które mnożą się w zawrotnym tempie.
5. tydzień ciąży
Embrion rośnie w szybkim tempie. Możesz odczuwać znaczne zmęczenie oraz ból piersi.
7. tydzień ciąży
Twoja macica podwoiła rozmiar. Dziecko ma nadal formę embrionu z małym ogonkiem. Formują się teraz się dłonie oraz stopy.
9. tydzień ciąży
Mając już około dwa i pół centymetra, Twoje dziecko zaczyna już wyglądać jak człowiek. Pewnie zauważyłaś już również wzrost obwodu w pasie.
11. tydzień ciąży
Twoje dziecko zaczyna już zaciskać ręce w piąstki, a pod powierzchnią dziąseł zaczynają pojawiać się zarodki zębów.
13. tydzień ciąży
Ostatni tydzień pierwszego kwartału! Twoje dziecko ma już około 7 cm długości i posiada już swoje własne, charakterystyczne linie papilarne.
II trymestr
14. tydzień ciąży
Rysy Twojego maluszka już są w stanie wyrażać jego odczucia. Ty natomiast możesz poczuć przypływ energii oraz powinny ustąpić nudności.
16. tydzień ciąży
Przygotuj się na skok masy ciała. W ciągu następnych kilku tygodni dziecko podwoi wagę i przybędzie mu kolejnych centymetrów.
18. tydzień ciąży
Narządy Twojego dziecka są już widoczne na badaniu USG. Jesteś głodna? Wzrost apetytu jest teraz zupełnie naturalną rzeczą.
20. tydzień ciąży
Gratulacje! Jesteś na półmetku ciąży. Twoje dziecko umie już przełykać i produkuje smółkę.
22. tydzień ciąży
Twoje dziecko zaczyna już wyglądać jak miniaturowy noworodek, a Twój rosnący brzuch może stać się prawdziwym magnesem na dotyk.
24. tydzień ciąży
Twoje dziecko jest teraz długie i szczupłe jak kolba kukurydzy. Twoja stale rosnąca macica jest teraz wielkości piłki futbolowej.
26. tydzień ciąży
Dziecko wdycha i wydycha niewielkie ilości wód płodowych, co jest dobrym ćwiczeniem przed właściwym oddychaniem.
15. tydzień ciąży
Dziecko zaczyna zauważać światło, na języku wytwarzają się kubki smakowe. Czy masz ciągle zatkany nos? To jeden z niespodziewanych efektów ubocznych ciąży.
17. tydzień ciąży
Szkielet maluszka zmieni się z formy gumowatej na kostną, a pępowina stanie się silniejsza i grubsza.
19. tydzień ciąży
Zacznij śpiewać. Twoje dziecko już jest w stanie Cię usłyszeć! Mogą też wystąpić bóle wiązadła obłego macicy.
21. tydzień ciąży
Odczuwasz już ruchy dziecka? Te lekkie szturchnięcia niedługo przerodzą się w pełne, silne kopnięcia. Dziecko ma już brwi!
23. tydzień ciąży
Kiedy się poruszasz, dziecko czuje Twoje ruchy. Niedługo będziesz odczuwać obrzęki stóp i kostek.
25. tydzień ciąży
Maluszek zaczyna nabierać trochę tłuszczyku i rośnie mu więcej włosów. Twoje włosy również mogą nabrać blasku.
27. tydzień ciąży
Czujesz lekkie łaskotanie? Twoje dziecko może mieć czkawkę. Otwiera już i zamyka oczy oraz ssie paluszki.
III trymestr
Na początku trzeciego kwartału dzieci ważą już około kilograma. Mrugają oczami, które posiadają już rzęsy. Pomarszczona skóra zaczyna się wygładzać ze względu na pojawiająca się tkankę tłuszczową. Rozwijają się paznokcie u stóp i palców, a także owłosienie (najczęściej meszek), natomiast mózg wytwarza miliardy nowych neuronów. Twoje rozkwitające dziecko kolejne tygodnie spędzi głównie na nabieraniu masy ciała. Pod koniec trzeciego kwartału przeciętne dziecko ma około 48 cm długości i waży ponad 3 kilogramy.
28. tydzień ciąży
Witamy w ostatnim trymestrze! Twoje rozwijające się dziecko jest w stanie zobaczyć światło, które przenika do niego przez powłoki Twojego brzucha.
30. tydzień ciąży
Twoje dziecko waży już niemal półtora kilograma. Możesz teraz odczuwać huśtawki nastroju, ciągłe zmęczenie oraz lekką niezdarność ruchową.
32. tydzień ciąży
Twoje dziecko intensywnie nabiera masy! Rozszerzająca się macica może spowodować u Ciebie zadyszki oraz zgagę.
34. tydzień ciąży
Układ nerwowy dziecka oraz płuca nabierają ostatecznego kształtu. Uczucie zmęczenia i oszołomienia może zacząć wpływać negatywnie na Twoje ruchy i koordynację.
36. tydzień ciąży
Twoje dziecko przybiera na wadze około 30 gramów dziennie. Im bliżej do terminu rozwiązania tym dziecko będzie bardziej przesuwać się w dół miednicy.
38. tydzień ciąży
Dziecko umie już mocno chwytać – o czym będziesz miała okazję się już nie długo przekonać sama! Teraz jednak uważaj na możliwe objawy stanu przed-rzucawkowego.
40. tydzień ciąży
Twoje dziecko jest rozmiarów małej dyni! Jeśli jeszcze nie urodziłaś – nie martw się. Przenoszenie ciąży zdarza się bardzo często.
29. tydzień ciąży
Płuca i mięśnie Twojego dziecka nadal się rozwijają, a głowa rośnie, by pomieścić rozwijający się mózg.
31. tydzień ciąży
Silne kopnięcia Twojego dziecka mogą nie pozwolić Ci na spokojny sen. Mogą też pojawić się skurcze Braxtona Hicksa (nieskoordynowana czynność skurczowa macicy).
33. tydzień ciąży
Waga Twojego dziecka zbliża się już do 2 kilogramów. Może to spowodować u Ciebie “kaczy chód” oraz mogą zacząć się problemy z wygodnym ułożeniem się w łóżku.
35. tydzień ciąży
Twojemu dziecku jest w macicy zbyt przytulnie, by siliło się na robienie koziołków, ale nadal będziesz odczuwała jego częste – choć już nie tak mocne – ruchy.
37. tydzień ciąży
Płuca i mózg Twojego dziecka nadal się rozwijają. Może pojawić się więcej upławów oraz okazjonalnych skurczy macicy.
39. tydzień ciąży
Twoje dziecko jest już zwarte i gotowe, by przyjść na świat! Jeśli odejdą Ci wody, natychmiast powiadom o tym pogotowie lub inny podmiot medyczny według wcześniejszych ustaleń.
41. tydzień ciąży
Mimo dużego komfortu, jaki dziecko odczuwa ciągle będąc w brzuchu – nie może już w nim dłużej zostać. Wkrótce odbędzie się poród.